Son Teknoloji Musluklu Arı Kovanları ile Bal Sağımı


Arı Kovanını Açmadan Bal Nasıl Toplanır?

Arı ürünleri arasında herkesin bildiği ve iyisiyle kötüsüyle sofralarımızda olan ve gerçeğiyle tüketildiğinde insan sağlığına mucizevi katkılar sağlayan bal ürünü hayatımızda önemli besin kaynakları arasında yer alır. Arıcılık işiyle uğraşan ustaların emekleriyle soframıza uğrar. Arıcılık mesleği çok emek sarf edilmesi gereken meşakkatli bir iştir. 

Bu meşakkatli iş parçalarından birisi de muhakkak ki arıların toplanması yani teknik adıyla bal hasadı dır. Bal hasadını daha kolay hale getirmek adına dünyada pratik yöntemler geliştirilmeye devam edilmektedir. Son dönemlerde youtube ve diğer vidyo  kanallarında muhakkak ki arıcılık mesleğine ilgi duyan ya da bu işle ilgilenen kişiler son teknoloji arı kovanlarına rastlamıştır. Google üzerinde musluklu arı kovanı diye aratılan ve başka bir adıyla kovanmatik akan çerçeve ile bal hasadı sayesinde artık hasat işlemleri son derece kolay yapılabilmektedir. 


Avustralya'da deneyimli bal üreticileri bal hasadını daha kolay hale getirmek için yeni bir arı kovanı icat ettiler. Arıcılıkta en zor süreçlerden birisi olan bal hasadını kolay bir hale getirmekle birlikte bu sistem sayesinde yağmacılığın önüne geçilerek arıların da rahatsız edilmemesi sağlanıyor. Bu sistemde; arılar bal mumları ile petek hücrelerini oluşturup balla doldurmasından sonra bal arıları rahatsız edilmeden balın muslukla akması sağlanıyor ve oluk sayesinde direkt olarak ballar kavanozlara aktarılıyor. Hasat işlemi sona erdikten sonra boşalan petek hücreleri bal arıları tarafından tekrar doldurulmaya devam ediyor. Bu işlem bu şekilde döngüsel bir şekilde oluşuyor.
Kovanı açmaya gerek kalmadan bal arıları tarafından üretilen ve kıvamını alan ballar kovan dışına yerleştirilen kaba süzülerek bal sağımı daha kolay hale geliyor. Bu şekilde arılar da rahatsız edilmeden ve sokulma riski azaltılarak bal hasadı yapılması mümkün olmaktadır. Çerçeve cihazı arıların bal ile doldurduğu petek gözlerini bozduktan sonra kovan dışına yerleştirilen kap içerisine bal akmaya başlıyor ve sonrasında petek gözleri arılar tarafından doldurulacak biçimde eski halini alıyor. Arıcılık bu pratik işlem sayesinde keyif verici ve kolay bir hale getirilmiş oluyor. Arıcılar bu sistem sayesinde petek takma işleminden kurtulmuş oluyor.

Son Teknoloji Musluklu Arı Kovanları ile Bal Sağımı Son Teknoloji Musluklu Arı Kovanları ile Bal Sağımı Reviewed by ArıveHayat on Şubat 01, 2019 Rating: 5

3 yorum:

 1. arıcılığa meraklı olanlar için çok faydalı bilgiler...

  YanıtlaSil
 2. Çok hoş bir icad devamlı hasad oluyor mu? Hasad zamanı bekleniyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yılın belirli dönemlerinde çam balı üretimi gerçekleşiyor Ağustos ayının ilk günlerinde başlayarak sahillerde Nisan sonuna, rakımı yüksek bölgelerde ise 15 Mayıs’a kadar devam ediyor. Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında yoğun çam balı üretimi gerçekleştirilir.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.