2019 Arılı Kovan Desteği Nasıl Alınır


arili-kovan-destegi-nasil-alinir


2019 Arılı Kovan Desteği Nasıl Alınır


2003 yılı itibari ile arıcılık ile uğraşan kişilere destek verilmeye başlanarak bugüne kadar arıcılık faaliyeti gösteren kişilere ana arı desteği, arılı kovan desteği sağlanmaktadır. Geçtiğimiz senelerde bu destekleme miktarı 10 TL iken Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destek miktarı 2019 yılı itibarı ile 15 TL olarak belirlendi.


Arıcılık Desteği Başvurusu Şartları


Verilen desteklerden faydalanabilmek adına başvuru yapılması gerekmekte ve başvuru yapılabilmesi için bazı şartlar yer almaktadır. Başvuru için gereken şartlar şunlardır;


 • Arıcılık yapan işletmenin en az 30 kovan ve en fazla 1000 adet arılı kovan sahibi olması gerekir.
 • Arıcılık Kayıt Sistemine kayıt olmak gereklidir.
 • Desteklemeden faydalanacak şahıslar üyesi olunan örgüte belirlenmiş başvuru tarihlerinde dilekçe ile başvurusunu gerçekleştirir.
 • Arıcılık işletmecilerinin üyesi olduğu örgütler bu başvuruları 10 gün içerisine İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine ulaştırır.
 • İnceleme bittikten sonra tespit edilen kovan sayısı Arıcılık Kayıt Sistemindeki sayıdan fazla ise veya kovan plakaları değişik olması durumunda AKS'de bulunan veriler göz önüne alınır. 
 • Gezginci arıcılık yapılıyorsa gidilen yerlerin il ve ilçe tarım müdürlükleri tarafından işletme incelemesi yapılır. İnceleme sonrasındaki tutanaklar ise kayıtlı olunan il veya ilçe tarım müdürlüklerine gönderilir. Arıların taşınması ve konaklama işlemleri mevzuata uygun olmaz ise inceleme işlemleri yapılmaz. 
 • İl veya ilçe tarım müdürlükleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda AKS'ye veriler girilir. İcmai-1 listesi hazırlanır. 10 gün içerisinde İl veya ilçe tarım müdürlüklerince askıya asılır.
 • Destekleme nazarında İcmai-2 listesi hazırlanır ve 5 iş günü içinde gönderilir. 
 • Ödemelerin belirlenmesi için İcmai-3 listesi hazırlanır ve onaylandıktan 10 gün sonra Hayvancılık Genel Müdürlüğüne gönderilir.
 • Ödemeler arıcı birliklerine gönderilerek arı yetiştiricilerinin hesabına yatırılır. 

2019 Yılı Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek?

2019 yılı desteklemeleri 01.02.2019 ve 08.02.2019 tarihlerinde yetiştiricilerin hesabına bakanlık tarafından belirlenen ödeme takvimine göre yatırılacaktır. Geçtiğimiz yıl başvuru yapanların alacakları tarihler bu şekilde olup arılı kovan başına alınacak miktar 10 TL dir. 2019 yılı için başvuru yapanlar ise belirlenen tarihlerde kovan başına 15 TL ödeme alabilecek. 

Tc Kimlik numarası son hanesi 6-8 olan ve VKN son hanesi 1-3-5-6-7-8-9 olanlar 01,02.2019 saat 18:00 'dan sonra 

Tc Kimlik numarası son hanesi 0-2-4 olup VKN son hanesi 0-2-4 olanlar 08.02.2019 saat 18:00'dan sonra 

2019 Arılı Kovan Desteği Nasıl Alınır 2019 Arılı Kovan Desteği Nasıl Alınır Reviewed by ArıveHayat on Şubat 05, 2019 Rating: 5

8 yorum:

 1. Arıcılık sektöründeki üreticiler için güzel,yol gösterici bir yazı olmuş.Tebrikler...

  YanıtlaSil
 2. Arıcılık desteği başvuruları ile ilgili verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Sanırım kovan başı destek bir kereye mahsus alınıyor.

  YanıtlaSil
 3. kovan başına 15 TL çok az geldi bence yine çok anlamam ama az gibi

  YanıtlaSil
 4. Geçen sene Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara'da kovan dağıtımı yapmıştı

  YanıtlaSil
 5. zor günlerde arıcılar için bu destek gerçekten çok önemli...

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.