Alley Yöntemi ile Ana Arı Yetiştirme


Ana Arı Yetiştirme Yöntemleri


Teknik Arıcılıkta ana arının kalitesizliğini , üretim düşüklüğüne ve genotip bozulmasını önlemek amacıyla farklı ana arı yetiştirme yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlar; Miller yöntemi, Smith yöntemi, Alley yöntemi, Doolite yöntemi.


Alley Yöntemi:

Ana arı yetiştiriciliğine uygun olan koloniye boş bir petek verilir ve ana arının yumurtlaması sonrasında uygun yaşta larva bulunan çerçeve alınıp orta bölümünde sıra biçiminde petek gözleri bulunacak şekilde ince şeritler halinde kesilir. Sonrasında bu şeritler ana arı yetiştirmek için daha öncesinde hazırlanan ve üç sıra biçiminde kendi ekseni etrafında dönen çıtalara sahip çerçevedeki çıtalar üzerine yapıştırılır.

Sonrasında ise şeritler üstünde sıra biçiminde yer alan petek gözlerinden birisi bırakılarak diğer ikisi bozulur ve bu işlem tüm şeritlere uygulanır. Hazırlanmış olan bu şeritler döndürülerek yönü aşağıya bakacak biçimde ana arılar alınarak ana arı üretim kolonilerine aktarılır. Kolonide yer alan işçi arılarda bu petek gözlerine çabuk uyum sağlayarak onlardan ana arı yetiştirirler. Son işlem olarak bu yüksükler çıkmaya yakın bir zamanda alınıp ihtiyacı olan kolonilerin peteklerine yapıştırılabilir. Yumurta transferi bakımından kullanışlı bir yöntem ve ana arısı kaliteli olsa dahi ticari olarak üretimi yetersizdir.Alley Yöntemi ile Ana Arı Yetiştirme Alley Yöntemi ile Ana Arı Yetiştirme Reviewed by ArıveHayat on Şubat 04, 2019 Rating: 5

6 yorum:

 1. Yetiştirmeyi de öğrenmemiz lazım biz sadece yemeyi biliyoruz :)

  YanıtlaSil
 2. Bu işi çok iyi yaptığınızı düşünüyorum arıcılık hakkında birçok şey biliyorsunuz. Bu bilğileride insanlarla paylaşmanız çok güzel.

  YanıtlaSil
 3. Konu ile alakasız biliyorum ama diyelim ki kraliçe öldü. Bütün arılar dağılıyor mu?

  YanıtlaSil
 4. Alley Yöntemi ile Ana Arı Yetiştirme ile ilgili bilgilendirici bir paylaşım olmuş...

  YanıtlaSil
 5. Arıcılıkla uğraşan veya uğraşmak isteyenler için gerçekten faydalı bilgiler olmuş...

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.