Arıcılıkta Kullanılan Antibiyotikler Sağlığı Tehdit Ediyor

Arıcılıkta Kullanılan Antibiyotikler Sağlığı Tehdit Ediyor

Fatih Yılmaz,( Ordu Arıcılık Araştırmacısı) arı hastalıklarında arıcılar tarafından kullanılan antibiyotiklerin insan sağlığı açısından tehdit oluşturduğu ve bu sebepten ötürü kesinlikle hastalıklara karşı mücadelede antibiyotiklerin kullanılmaması gerektiğini dile getirdi. 

Ülkemizde üretimi artmaya devam eden ve son yıllarda arıcılık konusunda hastalıklara karşı yapılan tedavilerin önemi artmakla birlikte arı hastalıklarına karşı yapılan çalışmaların arılar ve insan sağlığını tehdit etmesi söz konusu olmaktadır. Arı hastalıkları ile mücadelede kullanılan antibiyotiklerin ballara bulaşarak insan sağlığını tehdit etmesi kaçınılmaz olmaktadır. Arı hastalıklarına karşı yapılan mücadeleler de antibiyotiklerin yasak olmasına rağmen hale bazı arıcılar kullanıma devam ediyor. 

Antibiyotik kullanımının AB normları gereği yasaklanmasına karşılık hala bazı arıcılar bu tür ilaçları kullanmaya devam etmektedir. Bu atadan kalma alışkanlıkların bırakılması gerekir. Özellikle Amerikan Yavru Çürüklüğü hastalığının tedavisinde antibiyotik kullanımı devam etmektedir. Arı hastalıkları ile mücadelede arıcılar tarafından kullanılan antibiyotiklerin satışlarının yasak olması üreticilere zarar vermektedir. Arıcılar antibiyotik kullanımı her ne kadar nektar akımı döneminde kullanmadıklarını söylese de ilaç kalıntılarının bal mumu üzerinde birikmesi sonucu ballarda kalıntı çıkmasına neden olabilir. Türkiye arıcılarının antibiyotik kullanması ise Avrupa'ya bal satımında bal vurmaktadır. 


Arıcılıkta Kullanılan Antibiyotikler Sağlığı Tehdit Ediyor  Arıcılıkta Kullanılan Antibiyotikler Sağlığı Tehdit Ediyor Reviewed by ArıveHayat on Şubat 11, 2019 Rating: 5

3 yorum:

  1. gerçekten arılar biyolojik dengede büyük rol alıyorlar sahip çıkmak lazım

    YanıtlaSil
  2. Tavuklar gibi arılarda da başlamışlar antibiyotik kullanmaya

    YanıtlaSil
  3. Arı demek hayat demek. Arıların yok olması doğal düzenin bozulması demek. Bunu insanoğlu ne zaman anlayacak bilmiyorum. Ellerinden geldiğince doğal düzeni bozmaya kararlı olan halkımıza seslenmek istiyorum senin oksijen almanın doğada dengeli bir şekilde hayatını devam ettirmeni arılara borçlusun. Arıların azalması veya tamamen yok olması genetiği değiştirilmesi demek insan hayatınında dünya düzenininde son bulması demek.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.