Bal Ürünü Hakkında Bilinmesi Gerekenler Önemli Bilgiler
Bal Ürünü Hakkında Bilinmesi Gerekenler Önemli Bilgiler


Arı ürünleri arasında herkesin tüketmiş olduğu ve sağlık açısından oldukça ayrı bir öneme sahip olan bal tüketiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle 1 yaşından küçük çocukların tüketimi tavsiye edilmiyor. Bunun nedeni ise balda botunilum adı verilen bir bakterinin yer alma ihtimali var olması sonucunda bebeklerde botulizmi adı verilmekte olan bir hastalığa sebep olabilir. Bu bakteri sporları hava toprak ve toz olmakla birlikte tarımsal ürünlerin ham maddelerin de de yer alabilmektedir. Çocuk yaştakiler ya da yetişkin bireylerde sorun oluşturmuyor ancak 1 yaş ve altı bebeklerde bağırsak sisteminin yeteri kadar gelişmemesi nedeniyle bu tür bir rahatsızlık ortaya çıkma ihtimali vardır.

Bal çeşit ve ürün bakımından farklı çiçeklerden bal arılarının nektarlardan üretmiş olması halinde çiçek balı olarak geçer. Salgı halinde yapılan ballar ise çam balı olarak nitelendirilmektedir. Bitkilerin kaynaklarına nazaran çam balı, meşe balı vb. isimler almaktadır. Balın kristalize olması ise doğal bir durumdur. Şeker şurubu katkısı yüksek olan ballarda kristalize olma durumu gecikiyor iken saf olan ve katkı maddesi barındırmayan ballar ise kısa bir süre sonrasında kristallenmeye başlamaktadır. Balı bu şekilde tüketebiliriz ya da çözmek istiyorsak benmari yöntemi ile suya temas ettirmeden çözünmesini sağlayarak da tüketebiliriz.

 • Bu ürünün insan sağlığı açısından birçok önemli faydası bulunmaktadır.
 • İçeriğindeki vitaminler ve aminoasitler sayesinde metabolizmayı düzenlemektedir.
 • Karbonhidrat kaynağı olarak bilinmektedir.
 • Kaslar adına yakıt görevini üstlenmektedir.
 • Şifa deposu olarak bilinmektedir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve aynı zamanda yaraların daha hızlı bir biçimde iyileşmesini sağlar.
 • Antioksidan bir etkiye sahiptir.
 • Mide ve bağırsak sistemini düzenleyici bir etkiye sahiptir.
 • Cilt hastalıklarına karşı kullanımı söz konusu olduğundan ötürü kozmetik ürünlerinin içeriğinde yer alan bir üründür
 • Boğaz ağrılarına karşı ve turp ile birlikte kullanıldığında öksürüğe karşı çok iyi gelmektedir.


Balın birçok faydası bulunmaktadır. Ancak günümüzde sahte ve katkılı ballar piyasada çoktur. Bu yüzden tüketicilerin bilinçli davranması gerekmektedir. Her önüne gelenden bal almamalıdır. İnsan sağlığını hiçe saymakla birlikte alın teri ile ürünleri üreten üreticilere de zarar veren birçok insan vardır. Bu yüzden bu konu hakkında bilinçli davranmalı ve arı ürünlerinin hayatımız açısından ne kadar önemli olduğunu bilmemiz gerekir.


Bal Ürünü Hakkında Bilinmesi Gerekenler Önemli Bilgiler Bal Ürünü Hakkında Bilinmesi Gerekenler Önemli Bilgiler Reviewed by Arıvehayat on Şubat 19, 2019 Rating: 5

1 yorum:

 1. Vermiş olduğunuz kıymetli bilgiler için teşekkür ederim...Selam ve Dua ile...

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.