EN SIRADIŞI 5 ARIEN SIRADIŞI 5 ARI 


Yeryüzünde hala keşfedilmeyi bekleyen canlılar var. Bunlardan en gizemlileri arılar. Arılar dünyası gereği topluluk içinde yaşar ve kraliçenin emri altında yaşamını sürdürür. Bende sizler için dünyadaki en sıradışı arıları listeyeceğim. Bu içeriği hazırlamada Konusanfikirler sitesi sahibinden yardım aldım. Sİteye baktığınızda bunlardan fazlasını göreceksiniz. En gizemli ve sıradışı konuları ele alıyor. Eğer bu gibi içeriklere ulaşmak istiyorsan kesinlikle bakmanı öneriyorum. Evet sizi daha fazla sıkmadan en sıradışı 5 arıya birlikte göz atalım

1. SARI ARI 


Ana vatanı İtalya olup daha çok sicilya adasında görülürler. Yağmacı bir arı türüdür. Sarı renkte olup, hızlı çoğalma yeteneğine sahiptir. Fakat bu arı cinsi sert koşullara dayanıksızdır. Vücudu sarı kitin tabakası ile kaplı olup, sarı kılları vücudundan uzanır.

2. SİYAH ARI (Apis Mellifera L.) 


Görüntüsü sebebiyle siyah renkte olan, esmer arıda denilmektedir. Dünyanın hemen hemen her yerinde bulunurlar fakat en çok Avrupada bulunurlar. Sert koşullara oldukça dayanıklıdır. İri ve kıllı yapıya sahiptir. Dilleri kısa olduğunda bazı bitkileri bal yapmada seçemezler. Fakat fundalık bitki örtüsünde iyi çalışırlar. Aynı zamanda siyah balı çok faydalıdır.


3. KAFKAS ARISI 


Özellikle bu arı tipi ardahan ili posof ilçesinde yaygın olarak görülür. Ana vatanı adından da anlaşılacağı üzere kafkaslardır. Kış için fazla miktarda bal depolarlar. Verimli ürerler. Kovan temizliği bir hayli zordur. Bal verimleri birçok türe nazaran yüksektir ancak ana arıyı zor kabul ederler.

4. İTALYAN ARI 


Üstün bir arı türüdür. Ana vatanı Kuzey italya olup, diğer arılara nazaran oldukça çalışkanlardır. Ve uysal arı tipidir. Dünyada bu arılar (Golden Bee) olarak bilinir. Sokma ihtimalleri oldukça azdır.

5. SURİYE BAL ARI TÜRÜ 


Küçük yapılı ve sarı renkte bal arısı tipidir. Ana vatanı suriye olup, verimliliğe diğer arı türlerine nazaran azdır. Arı yetiştiriciliği ile uğraşanlar bu arı tipini pek tercih etmezler. Hırçın ve saldırgan bir türdür. Zaptedilmesi zordur
EN SIRADIŞI 5 ARI EN SIRADIŞI 5 ARI Reviewed by ArıveHayat on Şubat 06, 2019 Rating: 5

9 yorum:

 1. En sıradışı 5 arı çeşidi olduğunu bilmiyordum
  Konuşan fikirler sitesini de ziyaret edeceğim bakalım ne tarz fikirler var

  YanıtlaSil
 2. Sıradışı arılar hakkında vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Kaç çeşit bal arısı var?

  YanıtlaSil
 4. En sıradışı 5 arı listesinde favorim siyah arı...

  YanıtlaSil
 5. faydalı bir yazı, devamını bekliyoruz.

  YanıtlaSil
 6. En sıradışı 5 arıyı öğrenmiş olduk sayenizde teşekkürler Yasin bey

  YanıtlaSil
 7. En sıradışı 5 arıyı da öğrendik ve genel kültürümüzü de artırmış olduk teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 8. 6. sıda benden olsun
  Bombus arısı: Bal arısına çok benzerler fakat tüylüdürler. Üstlerinde satı siyah kürkleri vardır. Genelde duvar ve yer çatlakları içerisine yuva yaparlar.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.