Kosgeb Arıcılık ve Bal Üretimi Desteği Nasıl Alınır?Kosgeb Arıcılık ve Bal Üretimi Desteği Nasıl Alınır?


Sabit ya da gezginci arıcılık yapmak isteyenler arıcılık teşviki konusunda devlet destekli hibe ve kredilerden faydalanmak adına Kosgeb'ten nasıl faydalanır? 

Arıcılık ile üretim yapmak isteyen şahıslara Kosgeb tarafından İmalat/Gıda Ürünleri adıyla başvuru yaparak faizsiz olarak hibe ve kredi olanağı sunulmaktadır. Kosgeb tarafından arıcılık kredisi almak isteyenlerin öncelikle girişimcilik eğitimi almak zorundadır. 32 saat olan bu eğitimde iş planının nasıl hazırlanacağı konusunda bilgi verilir. Destek programı olarak 50-100 bin TL arasında kredi olanağı sunulmakla birlikte engellilere, kadınlara, gazi ve şehit yakınlarına %80 olarak geri ödeme imkanı sağlanmaktadır. 

Girişimcilik eğitimi sonrasında hibe kredi ile birlikte arıcılık için ihtiyaç olan polen kurutma makinesi, bal süzme makinesi gibi ihtiyaçlar karşılanmaktadır. Ancak direkt canlı hayvan alımı konusunda Kosgeb tarafından destek sağlanmamaktadır. Bu nedenden ötürü arı yetiştiriciliği adı altında Kosgeb'e başvuru yapıldığı takdirde hibe ya da kredi imkanından faydalanamazsınız. Bal imalatı, bal satışı, bal paketlemesi gibi faaliyetler adı altında başvuru yaparak kredi ve hibelerden faydalanabilirsiniz. 

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi İçin Tıklayınız
Kosgeb Arıcılık ve Bal Üretimi Desteği Nasıl Alınır? Kosgeb Arıcılık ve Bal Üretimi Desteği Nasıl Alınır? Reviewed by ArıveHayat on Şubat 10, 2019 Rating: 5

3 yorum:

  1. Konuyla ilgili değil sadece duyuru yapmak istedim...Değerli Blog arkadaşım, İnsana Davet sitesinin mobil uygulamasını bu hafta çıkarttık. Sizi de uygulamayı kullanmaya davet ediyorum, uygulmanın linkini sitemde bulabilirsiniz. Blogger da paylaşımlarınız daim olur inşaallah... Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim, sağlıcakla kalın...Selam ve Dua ile...

    YanıtlaSil
  2. Arı yetiştiriciliğinde kosgeb kredileri hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkürler

    YanıtlaSil
  3. Kosgeb arıcılık ve bal üretimi desteği ile ilgili oldukça değerli bir makale olmuş.Çok teşekkürler.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.