Miller Yöntemi ve Hopkins Yöntemiyle Ana Arı Yetiştirme

Miller Yöntemi ve Hopkins Yöntemiyle Ana Arı Yetiştirme

Miller Yöntemi 

Yeni çıkmış olan larvaların yer aldığı işçi arı gözlü peteklerdeki genç larvalardan ana arı yetiştirebilmek adına ana arısız arıların doğal eğiliminden yararlanarak uygulanan yöntemdir.

 • Temel petek 5-8 cm geniş ve çerçeve derinliğine yakın biçimde 4'erli parçalara bölünerek hazırlanır.
 • Bu parçalar ise bir taraftan boş çerçevenin üst kısmından tutturulup aşağı doğru sarkıtılır ve sonrasında hazırlamış olduğumuz çerçeve seçtiğimiz kolonilerin kuluçkalık bölümüne yerleştirilir. 
 • Aradan 1 haftalık süre geçtikten sonra arılar temel peteği kabartılar ve petek yavru, yumurta ve kenar kısımlarda da genç larvalar bulundurur. Bu hale geldiğinde ise yüksük yaptırılacak koloniler için hazır haldedir. 
 • Kullanıma başlamadan 2 saat öncesinden yüksük yaptırılacak olan koloni güçlü bir koloniden aldığımız petekler ve üzerindeki arılarla en genç olan yavrularla transfer edilerek hazırlanır.
 • Böyle yapıldığında ana arısı bulunmayan genç ve yavruları kuvvetli olan ve ortası boşluklu bir koloni hazır hale gelmiş olur .
 • Bu kolonide yer alan işçi arılar ana arının kaybolduğunu fark ettiği anda koloniye verilen ve genç larva içeren, aşağıya doğru sarkmış peteklerde ana arı yüksüğü oluşturmaya başlarlar. 10 gün sonrasında ise ana arı yüksükleri ruşet kovanlara ya da ana arısız olan kovanlara dağıtılabilir. Ana arı yüksükleri petekten dikkatli bir biçimde kesilerek alınmalıdır. Kovana verileceği zaman yavrulu petek üzerine dikkatli bir şekilde yapıştırmak gerekir. Balla dolu olan soğuk peteklere üşüme ihtimali söz konusu olduğu için yapıştırma yapmamak gerekir. 

Hopkins Yöntemi
Alley yöntemine benzeyen bu yöntemde temel petek takılı olan çerçeveler öncelikle damızlık olarak seçilmiş kolonilere dağıtılır ve ana arı yumurtlayıp larva uygun yaşa geldikten sonra üç sıra halinde petek gözü içerecek şekilde ince şeritlere bölünür. Sonrasında ise ortada bulunan larva içermekte olan petek gözleri kalacak biçimde çevresindeki larva ve petek gözlerini imha ederiz. 

Birbiriyle bağlantısız olan her bir petek gözü hücre alındıktan sonra Alley yöntemindeki gibi kullanılan aşılama çerçevesinde olduğu gibi yapıştırma işlemi yapıldıktan yüksük yaptırdığımız kovana veririz. Yüksükler çıkmaya yakın bir zamanda dikkatli bir şekilde keserek ana arısı bulunmayan kolonilere dağıtabiliriz.Miller Yöntemi ve Hopkins Yöntemiyle Ana Arı Yetiştirme Miller Yöntemi ve Hopkins Yöntemiyle Ana Arı Yetiştirme Reviewed by ArıveHayat on Şubat 05, 2019 Rating: 5

3 yorum:

 1. Ne kadar değişik yöntemler varmış.
  Miller Yöntemi ve Hopkins Yöntemiyle Ana Arı Yetiştirme Yöntemini ilk kez duyuyorum

  YanıtlaSil
 2. gerçekten çok yeni ve faydalı bilgiler...

  YanıtlaSil
 3. Miller yöntemini duymuştum.Hopkins'i ise ilk defa duyuyorum

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.