Ordu'dan Almanya'ya 200 ton Kadar Bal İhracatı


Ordu Arıcılık Enstitüsü kapsamında bal paketleme servisi ve analiz laboratuvarında işleme koyulan 200 ton kadar bal ihracatı Almanya'ya gerçekleştirildi.

Ordu Arıcılık Enstitüsü kapsamında faaliyet gösterilen 10 milyon euroluk bütçe ile inşa edilmiş olan bal paketleme tesisi ve analiz laboratuvarı arıcılık sektöründe hizmet sağlamaktadır. Ordu Arı Yetiştiriciliği Birliği ve aynı zamanda Karadeniz Arı Ürünleri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı (BALMER) Akın Çiftçi yapmış olduğu açıklamada geçtiğimiz yılın eylül ayı itibariyle tesisin çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini dile getirdi.

200 ton kadar balın Almanya'ya ya ihraç edildiğini ve hedeflerin arasında bu yıl içerisinde 70 ton kadar balı daha Almanya'ya ihraç etmek olduğunu ve bu konuda çalışmaların devam ettiğini söyleyen Çiftçi; gelecek yıllarda bu miktarı üç ve dört katlara kadar çıkarmak olduklarını dile getirdi. Gelecek yılda ise hedefin 500 ton olduğunu belirterek ülkemizin bal potansiyeli bakımında bu güce ve tecrübeye sahip olduğunu söyledi. Bu yapılan bal ihracatları sayesinde arıcıların gelirlerinde de artış meydana geleceğini ve olumlu katkısının olacağını söyleyen Çiftçi; Başta ABD olmak üzere diğer ülkelerden de bal taleplerinin olduğunu ve bu ülkelere de bal ihracatı yapabilmek için çalışmalarımız devam edecek.'' dedi.

Kurulan bu tesis ile birlikte 5 yıl içerisinde hedef olarak Ordu'yu ülkenin merkezi haline getirmek planlanıyor. Bu tesiste ise ülkenin dört bir yanında bal üretimi yapan arıcıların ballarını tek noktada buluşturarak tek elden ihraç yapmak amaçlanıyor. Tecrübeli personel ve laboratuvar konusunda çok iyi bir altyapıya sahip olan bu tesiste ise depolama sorunun aşılması için çalışılmaktadır.
Ordu'dan Almanya'ya 200 ton Kadar Bal İhracatı Ordu'dan Almanya'ya 200 ton Kadar Bal İhracatı Reviewed by ArıveHayat on Şubat 02, 2019 Rating: 5

4 yorum:

 1. umarım hedefler tutturulur.

  YanıtlaSil
 2. Demek bal ihraç ediyoruz.İnşallah devamı gelir.

  YanıtlaSil
 3. Memleketimizde her şey yetişiyor veya üretiliyor bir de doğayı katletmesek, çok daha verimli bir ülke haline gelebiliriz.

  YanıtlaSil
 4. ihracatın daha da artması dileğiyle...

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.