Propolisin Etkili Olduğu Virüsler

Propolisin Etkili Olduğu Virüsler

Virusler

 • Adenovirus
 • Coronavirus
 • Herpes symplex
 • Influenca A and B virus
 • Newcastle disease virus
 • Polio virus

Adenovirüs Nedir?

Bu virüsler üst solunum yolu hastalıklarına sebep olan DNA virüs çeşididir. Özellikle sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde bebeklerde ve çocuklarda boğaz ağrısı, ateş, lenf bezlerinde iltihaplanma, bronşit ve zatürre gibi akut üst solunum yollarına neden olmaktadır. Adenovirüsler, çocuklarda akut bir ishal hastalığına sebebiyet vermekle birlikte şiddetli zattüreye neden olabilmektedir. 

Bu virüsün yol açtığı başka bir salgın hastalık ise Kışla gibi insanların bir araya geldiği yerlerde ivegen olarak adlandırılan solunum yolu hastalığıdır. Klinik belirtileri ise; boğaz ağrısı, öksürük, baş ağrı ve ateş yükselmesidir. 

Coronavirüs Nedir?


Bir RNA virüsü olup köpeklerin mide ve bağırsak mukozlarında iltihaplanmalara neden olmakta ve dış ortama çok dayanıklı bir virüstür. Kış aylarında bulaşma özelliği gösterir. Dışkıyla çevreye yayılır. Virüs vücuda girdikten itibaren bağırsak mukozasında gelişim gösterir. Salmonella ve Camphylobacter gibi bakteriler ise enfeksiyon şiddetini artırmaktadır. 

Şiddetli gastroenteritis olarak ortaya çıkmaktadır. Depresyon, kilo kaybı, ciddi uyku hali, kusmayla başlayan sarı renkli ishal belirtileridir. 


Herpes Symplex Nedir?


Cinsel yolla bulaşan HSV2 virüsünün, ağız burun ve çevrede çıkan uçuklar HSV 1 virüsü, zona hastalığına yol açan HSV 3 virüsünün neden olduğu hastalıktır. Temas yoluyla bulaşan bir virüs çeşididir. 


İnfluenca A and B virüs Nedir?

Grip olarak adlandırılmış ve solunum yolunu enfekte eden virüslerden kaynaklanan, diğer solunum yolu enfeksiyonları ile karşılaştırıldığında ise influenza hastalığı daha ağırdır. Dünya üzerinde 500 bin insanın ölümüne neden olmakta olan bu virüs genellikle virüsün yoğun olarak bulunduğu havanın solunmasıyla bulaşmaktadır. İnsanlarda rastlanan en sık tipleri ise A ve B virüsleridir.


Newcastle Disease Virüs Nedir?

Yalancı hayvan vebası olarak adlandırılan, kanatlı hayvanlarda yaygın olarak görülmekte olan virüsün neden olduğu bir hastalıktır. 

Poliovirüs Nedir?

Yalnızca insanlara bulaşan, boğazlarda ve bağırsaklarda yaşayan, ağız yoluyla vücuda giren bir virüs çeşididir. Propolisin Etkili Olduğu Virüsler Propolisin Etkili Olduğu Virüsler Reviewed by ArıveHayat on Şubat 10, 2019 Rating: 5

3 yorum:

 1. Propolis hastalıklara karşı çok etkili

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. içinde 300 den fazla madde var ve insan sağlığı için çok önemli

   Sil
 2. Propolisin etkili olduğu virüsler ne kadar fazlaymış. Her zaman kullanmak gerek nı yararlı maddeyi. Teşekkürler.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.