Propolisin Kimyasal İçerikleri ve Kullanıldığı Alanlar


Propolisin Kimyasal İçerikleri ve Kullanıldığı Alanlar

Ağaçların kabuk ve yapraklarından, bitki salgılarından arılar tarafından toplanarak kovan girişini daraltmak ve korumak ve kovan içerisindeki mikroorganizmaları öldürmek amacıyla toplanan yapışkan reçinemsi maddenin adı propolistir.

İçeriğinde fenolik asit, ester, flavonoid gibi aktif bileşiklerin bulunması nedeniyle antibakteriyel, antiviral, antitumor, anti ulser gibi biyolojik özellikler taşımaktadır. Antik zamanlardan bu yana kadar doğal bir ilaç olarak alternatif tıp alanında kullanılmaktadır. Antik mısırlılar tarafından propolisin çürümeyi önleyici özelliği bilindiğinden dolayı ölülerini mumyalarken propolis kullanmaktaydılar.

Propolisin antibakteriyel, antifungal, antiviral özellikleri bulunması nedeniyle modern bitki uzmanları tarafından vücudumuzun savunma mekanizmasını güçlendirmek ve mide ülserinin tedavisi amaçlı kullanımı önerilmektedir.


Propolisin Kimyasal İçeriği


Toplanan kaynakların özelliklerine ve mevsimlere göre içeriği değişmekte olup içerisinde 300'den fazla madde içermektedir. Polifenoller başta olmakta üzere 180'den fazla bileşikler propolisin bileşene olarak tanımlanmaktadır. İçeriğindeki polifenoller; fenolik asit ve esterler, ketonlar ve flavanoidlerden oluşmaktadır. Diğer bileşikler ise ; %5-10 oranında uçucu yağ ve aromatik asitler, %30-40 oranında mum ile birlikte reçine, balsam, magnezyum, nikel, demir, çinko vb olarak polen tanelerinden oluşmaktadır. Ilıman bölgelerdeki elde edilen propolislerde flavanoid içeriği daha fazla bulunmaktadır. Propolisin antibakteriyel aktivitesinin flavanoid içeriğinden ve reçine içerisinde yer alan aromatik asitler ve esterler olması nedeniyle bulunduğu düşünülüyor.Propolisin Antitümör Etkisi

Araştırmalar sonucunda propolisin invitro ve in vivo ortamlarda anti tümör etkisi gösterdiği saptanmıştır. Tümör hücrelerine karşı gelişimi önleyici etkisi bulunmuştur. Fareler üzerinde yapılan deneyde propolis içerisinde yer alan flavanoidlerin, kemoterapi ajanlarının ve radyasyonun etkilerine karşı koruyucu görev aldığı ve bunların insanlar da aynı etkiye sahip olduğu umudunu bizlere vermektedir. Antioksidan terapiye yardımcı olarak kullanıldığında kemoterapinin yan etkilerini giderici özelliğini sağlamaktadır.Propolisin Cilt Bakımında Kullanılması


Cerrahi hastalıklar ve yaralanmalar ile yanık tedavisinde propolis merhemi kullanılmaktadır ve bakteri öldürücü yara iyileştirici ve lenf sistemlerinin gelişmesini sağlayan özelliklere sahiptir. Propolisten üretilmiş olan cilt kremleri yanıkların iyileşmesinde etkilidir.


Propolis Kremi


Sayın Şükrü Sayılgan abimizin kaleminden propolis kremi hakkında bilgileri derleyecek olursak;

Kimyasal olan vazelin yerine soğuk sıkım zeytinyağı, beyaz parafin yerine organik arı mumu, ekstra olarak 300 madde içeriği olan tıbbi propolis ve isteğe göre yine kimyasal içermeyen lavanta yağı ve defne kekik yağı aroma çeşitleri içerir. Nemlendirici özelliği dışında yara, sivilce, yanik, ergenik sivilceleri, açık yaralarda propolis etkisinden dolayı dört kat daha iyileştirme özelliği ile hemoroid, romatizma, kas ağrıları, ve yaşlanma kırışıklıklarına germe, sürme şeklinde olduğu gibi bir çay kaşığı da gıda gibi yenilebilir, yan etkisi olmayan, bu ürün piyasada ham maddesi bulunmadığı için piyasaya cevap veremez. 

Çok eskiden bu yana bilinmesine rağmen üzerinde yeni keşfedilip uzmanların bile bunun üzerinde bilgileri çok az denecek kadar olabilir. İlaç üretim firmaları hep kimyasaldır içeriklerine ondan ötürü doz ayarlamaları getirilmiştir. Propolis ve kremin yan etkisi bulunmadığı için doz ayarı bulunmamaktadır. Kimyasallar ve kemoterapilerin yan etkilerini de bu ürünler gidermektedir. Bu ürünlerin ham maddesi işi bilen arıcıların aldığı arı ürünüdür. Bal, polen ve arı sütü bunlarla bağdaşmaz, onları kanser şüphesi konulmuş hastalar tüketemez. Doktora danışılması gerekmektedir.  


Şükrü Sayılgan Tarafından Üretilen Propolis Kremi


Propolis Kremi


Propolis Alerjisi ve Yan Etkileri


Propolisin saptanan herhangi bir yan etkisi bulunmamıştır ancak arı ürünlerine alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilir. Ham propolisin kullanılmadan evvel kesinlikle saflaştırılması gerekir ve kullanım dozuna dikkat etmek gerekmektedir. Propolis bütün hastalıkları iyileştiren bir ilaç olmamakla birlikte insan ve hayvan hastalıklarında alternatif tıp olarak tedavi amaçlı olarak kullanma olanakları daima araştırılmaktadır.


Faydalanılan Kaynak: Arıcılık Araştırma Dergisi

Propolisin Kimyasal İçerikleri ve Kullanıldığı Alanlar Propolisin Kimyasal İçerikleri ve Kullanıldığı Alanlar Reviewed by ArıveHayat on Şubat 06, 2019 Rating: 5

3 yorum:

  1. Propolis çok faydalı bir ürün

    YanıtlaSil
  2. Einstein'ın, 'Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. sözü ne kadar doğru

    YanıtlaSil
  3. propolis gerçekten çok önemli...

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.