Yaş Polen Mi Kuru Polen mi ?Yaş Polen Mi Kuru Polen mi ?


Arı ürünleri arasında apiterapi olarak kullanılan ve insan sağlığına birçok faydası bulunan polen hakkında birçok sorunun cevabı merak edilmektedir. Arıların farklı farklı çiçeklerden toplayarak ayaklarıyla kovana getirdikleri ürün olan polen; polen tuzaklarıyla toplanılabilir veyahut arıların petek gözlerine doldurup bal, polen ve su ile harmanlayarak perga yani arı ekmeği üretmesiyle de petek gözlerinden toplanarak tüketilebilir.

arı poleni
         
Arı Ekmeği perga

                                                                        Hem perga olsun hem polen olsun en dikkat edilecek nokta tüketici olarak onu iyi muhafaza etmek gerekmektedir. Özellikle daha değerli olan yaş polen ya da arı ekmeğini kısa süreli olarak buzdolabında, uzun süre olarak derin dondurucu da muhafaza etmek gereklidir. Polenin besin değeri kaybına uğramaması adına bu konu son derece önem arz eder. Piyasa satılan polenlerin çoğunluğu kuru polen olduğu için karanlık bir ortamda hava ve nemden uzak bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Benim size tavsiyem ise her zaman yaş polen ya da perga tüketmeniz olacaktır. Polen düzenli bir şekilde kullanıldığında kış aylarında bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve vücut direncini artırır. Özellikle yaş polen ılık suda kolay bir şekilde eriyeceği için kana çabuk karışması açısından bu şekilde tüketilebilir.


Aç karnına tüketildiğinde özellikle vücuda faydası daha fazla olmaktadır. Polen tüketimi konusunda aşırıya kaçmakta insanda yan etki yaratabilir. Günlük ideal polen tüketim miktarı günden güne artırmak faydalı olmaktadır. ilk başlarda günlük 10-15 gr kadar başlayarak  30-35 gr kadar tüketilebilir.  Poleni balla karıştırıp ta tüketebilirsiniz. Polen de bal gibi tüketilirken çok sıcak sıvılara karıştırılması besin değeri kaybına yol açacağından ılık sıvılarla tüketilmelidir.

Polen Nasıl Muhafaza Edilir?

Poleni muhafaza süresi uzun ise ve yaş polen ise derin dondurucuda muhafaza etmek gerekir. Kuru polen ise nemden uzak ve karanlık ortamda muhafaza edilmelidir. Sizlere tavsiyemiz ise besin değeri daha yüksek olan yaş polen tüketmek olacaktır. 

Hamilelerde ve Bebeklerde Polen Kullanımı:

Polen tüketiminin hamilelere ya da bebeklere karşı olumlu veya olumsuz açıdan herhangi bir bulgu yoktur ancak her ihtimal göz önüne alınarak hamilelerin bebeklerin ve bebek emzirenlerin polen kullanmadan önce doktor tavsiyesi alması önerilir. 2-6 yaş arasındaki çocukların polen tüketimi 2 gram kadar yeterlidir. 2 yaşından küçük bebeklerde ise polen tüketimi alerjik duruma neden olabileceği için tavsiye edilmez. 

Polen Besin Değeri:

1 çay kaşığı polendeki 8 mg B1 vitamin değeri: 3 kg karaciğer, 8 kepekli veya 20 normal ekmek, 20 kg elma ve domates ile eşdeğerdir. 5 mg B5 vitamin değeri; 6 kg portakal ve 16 kg elma ile, 27 mg B-5 pantotenik asiti 25 kg buğday ve 95 litre süt ile eşdeğer özelliğe sahiptir. 
   
Yaş Polen Mi Kuru Polen mi ? Yaş Polen Mi Kuru Polen mi ? Reviewed by ArıveHayat on Şubat 04, 2019 Rating: 5

6 yorum:

 1. yaş ve kuru polen bilgileriniz için teşekkürler tüketirsek yaş polen tüketmeye çalışacağız saygılar.

  YanıtlaSil
 2. Yaş polenin daha sağlıklı yararlı olduğunu bilmiyordum teşekkürler bilgi için

  YanıtlaSil
 3. polenin besin değeri bu kadar iyiymiydi ya :) Peki spor yapanlarda polen kullanabilir mi? Kas gelisiminde etkisi var mı?

  YanıtlaSil
 4. Yaş ve kuru polen diye farklarının olduğunu ilk kez duydum. Benim gördüğüm hep kuru polendi. O da çok eskiden çocukken falan yedirmişlerdi. Oradan biliyorum. Demek yaş polen daha faydalı. Aklımızda olsun öyleyse. Teşekkürler bilgiler için. :)

  YanıtlaSil
 5. faydalı bir makale olmuş, teşekkürler...

  YanıtlaSil
 6. Yazıdan anladığım kadarıyla yaş polen ya da perga tüketmek isabetli karar olacak. Bu arada polenin düzenli bir şekilde kullanıldığında kış aylarında bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini ve vücut direncini artırdığını da öğrenmiş oldum. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için...

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.