Bal Neden Güvelenir? Petek Balın Güvelenmemesi İçin Ne Yapılır?petek-balin-guvelenmemesi-icin-ne-yapilirBal Neden Güvelenir? Petek Balın Güvelenmemesi İçin Ne Yapılır?


Bal süzme işlemi sırasında eğer bal süzgeci kullanılmaz ise bal mumunun sırları süzülen bala karışır ve petek kırıntıları içerisinde polen yumakları bulunabileceğinden süzme ballarda daha bal güvelenme ihtimali çok düşük olsa bile görülebilir. Saf bal mumu, polen ve bal karışımı söz konusu olabileceğinden bu durum göz önüne alınarak bal süzme sırasında süzgeç kullanmak hem görüntü açısından ve hem de güvelenmemesi açısından önemlidir.

Petek ballarda ise gereken önlemler alınmaz ise güvelenme ihtimali kaçınılmazdır. Petek güvesi kelebeği yumurtasını petek gözlerine bırakarak burada beslenerek büyürler ve örümcek ağı gibi galeria açarak peteklerin ağ kurdu ile karşılaşmasına neden olur.

Özellikle petek ballar buzdolabında saklanır ise güvenin yumurtası kendine yaşam alanı bulamayacaktır. Fakat bal buzdolabında belirli bir süre sonrasında ise donmaya başlar. Ya da başka bir yöntem olarak petekli balları derin dondurucuda birkaç saat muhafaza ederek tekrar dışarı alabilirsiniz.

Bileşiminde polen bulunan petek ballarda güve kelebeklerin yumurta atması için en cazip yerlerdir. Petekli çam ballarında ise bu durumlar hemen hemen hiç karşılaşılmaz. Çünkü çam ballarında polen bulunmaz. Süzme ballar mumsuz ve polensiz ise kurtlanma görülmez. Ancak süzme ballar polen karışımı olarak hazırlanırsa ve buzdolabında muhafaza edilmez ise güvelenme görülür.


Petek Güvesi ( Ağ Kurdu) Nedir?


Petek güvesinin kanatları gümüşi renkte olarak kovanlara girerek boş petek gözlerine ya da dip tahtasındaki kovan çatlaklarına yumurtalarını bırakmaktadır. Temmuz ayı itibari ile zayıf kovanlar açıldığında boş kısımlarda görülmekte ve akşam saatlerinde kovan önünde kanatlı güve kelebeklerinin uçuştuklarına şahit oluruz.

İşte bu kelebekler tarafından bırakılan yumurtalardan çıkan kurtlar karınlarını doyurmak amacıyla peteklere geçerek peteklerin bozulmasına neden olmaktadır. Güve ile mücadele etmek için ilaç bulunmamaktadır. Eskiden arıcılar tarafından çam sakızı, kuru nane dumanı verilerek petek güvelerini imha ettiklerini düşünmekteydiler. Ancak bu durumla güveden tamamen kurtulunmuş olunmaz.

Petek güvesinden korunmak için kovanın temiz olması gerekmektedir. Arıların işgal etmediği fazla boş petekler varsa alınmalıdır. Kovanların ilkbahar ayının gelmesiyle birlikte her yıl düzenli olarak temizlenmesi önerilmektedir. Kabartılmış petekler ise kış aylarında iyi muhafaza edilmelidir. Peteklerde yumurta güvesi bulunuyorsa, bu petekler buzdolabında belirli bir süre saklanırsa ölürler.


Petek Güvesinden Bal ve Peteklerimizi Nasıl Koruyabiliriz?


Güçlü koloniler ile çalışılmasına her zaman özen göstererek bal ve petekleri petek güvesinden koruyabiliriz. Güçlü koloni demek otomatik çözüm mekanizması demektedir. Herhangi bir şekilde kovanlarda petekli güvelerle karşılaşırsak peteklerin imha edilmesi ve arılıktan uzaklaştırılması gerekmektedir. Etrafta mum ve petek kalıntılarını bırakmamak gerekir. Bu aynı zamanda yağmacılık içinde önemlidir. Kovanlar sağlam tutulmalı, uçma deliği haricinde kovan bölgesinde çatlak ve yarıkların olmamasına özen göstermek gereklidir.

Petek güvesi ile mücadele konusunda kimyasal mücadele konusunda insan sağlığı bakımından kalıntı söz konusu olacağından bu tür müdahalelerden kaçınmak gerekir. Kabaran peteklerin güvelenmemesi için en güzel yol ise derin dondurucu da muhafaza etmektir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise derin dondurucudan çıkarılan petekler ile henüz dondurucuya konulmamış petekler aynı yere koyulmamalıdır. Çünkü böyle bir hata yapılırsa orada bulunan kelebekler tekrar yumurtalarını bu peteklere bırakacaktır.

Arıcılar tarafından pek çok yöntem dile getirilse de bunlar kesin çözüm olmamakla birlikte en sık kullanılan yöntemler arasında yeşil ceviz yaprağının çıtalar arasına koyulmasıdır. Arıcılar tarafından bu yöntem sık sık dile getirilmektedir.
Bal Neden Güvelenir? Petek Balın Güvelenmemesi İçin Ne Yapılır?   Bal Neden Güvelenir? Petek Balın Güvelenmemesi İçin Ne Yapılır? Reviewed by Arıvehayat on Ekim 08, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.