Kestane Balının Karaciğere Faydası
kestane balının karaciğere faydası
kestane-balının-karaciğere-faydası


Kestane Balının Karaciğere Faydası 


Kestane balının karaciğere faydası olduğu konusunda yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde kestane balının polen, propolis ve arı sütünde olduğu gibi karaciğer sağlığı açısından oldukça faydalı olduğu belirtilmektedir. Kestane balının karaciğere faydası nasıl tespit edilmiştir? 

Fareler üzerinde yapılan bilimsel çalışma neticesinde kestane balı toksitlere karşı karaciğeri koruduğu ispatlanmıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü aracılığıyla yapılan doktora çalışmalarında kestane balı ile birlikte diğer arı ürünlerin karaciğer hasarını önlediği ortaya koyulmuştur. 

Kestane balı doğal antibiyotik olarak kullanılmakta olup, bir kaşık kestane balı diğer ballardan 3-4 kaşık kadar tüketmeye eşdeğer olmaktadır. Biyolojik bakımdan diğer emsallerine nazaran daha konsantre olan kestane balı aynı zamanda yara ve yanık tedavisinde kullanılmaktadır. 

Kestane balı bu kadar değerli bir ürün iken kestane ormanlarının korunması ve ormanların çoğaltılması konusunda farkındalık oluşturmak gerekmektedir. Kestane yalnızca balıyla değerli olmayıp aynı zamanda ağaç ve peyzajı olarak dahi çok değerlidir. Kestane balının gelecek nesillere aktarılması konusunda gerekli olan çalışmaların yapılması desteklenmelidir. Üretimi faal olan bölgelerde yani fidanların dikilmesi ve çalışmaların bilimsel olarak yürütülmesinin desteklenmesine önem vermek gerekmektedir. 


Kestane Balının Karaciğere Faydası Kestane Balının Karaciğere Faydası Reviewed by Arıvehayat on Aralık 10, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.